LLM çıkarımı için NVIDIA H100 ve H200: bellek, bant genişliği ve yükseltmenin anlamlı olduğu durumlar
H100 ve H200; teknik özellikler, model sığması, KV önbellek kapasitesi ve Llama, Qwen, DeepSeek çıkarımı için decode bant genişliği tavanlarıyla karşılaştırıldı.
Yayımlandı: Güncellendi: Read in English
Kısa yanıt
Model veya KV önbelleği 80 GB'a rahatça sığmıyorsa — örneğin FP8 ile 70B model, uzun bağlam veya yüksek eşzamanlılık — H200'ü seçin. Model bol pay bırakarak sığıyorsa (FP8 ile 8B–32B) ve saatlik fiyat kapasiteden önemliyse H100'ü seçin.
Yönetici özeti
H200, H100 SXM ile aynı Hopper Tensor Core hesaplama gücünü kullanır; ancak 3,35 TB/s hızında 80 GB HBM3 yerine 4,8 TB/s hızında 141 GB HBM3e belleğe sahiptir. LLM çıkarımında bu, 1,76× bellek ve 1,43× bant genişliği anlamına gelir: 70B sınıfı modeller FP8 ile tek GPU'ya sığar, KV önbelleğe daha fazla eşzamanlı dizi yerleşir ve belleğe bağlı decode 1,43× kadar hızlanabilir. Hesaplamaya bağlı prefill aşamasında tepe değerlerde fark yoktur.
Temel bulgular
- 01 H100 SXM ve H200 SXM'in tepe FP8 ve BF16 yoğun Tensor Core verimi aynıdır (1.979 ve 989 TFLOPS); fark bellektir.
- 02 FP8 ile Llama 3.3 70B (yaklaşık 70,6 GB ağırlık) iki adet H100 80 GB gerektirir; buradaki varsayımlarla tek H200'e yaklaşık 49 GB KV bütçesiyle sığar.
- 03 70B FP8 model için tek dizi decode tavanı GPU başına yaklaşık 47'den 68 token/s'ye çıkar — bu ölçülmüş hız değil, 1,43× bant genişliği oranıdır.
- 04 8B model için H100'de zaten onlarca 8K token'lık diziye yer vardır; H200'ün ek belleği iş yükünü mümkün kılmaktan çok eşzamanlılığı artırır.
Çıkarım için önemli teknik özellikler
Her iki GPU da Hopper nesline aittir. H200 SXM, H100 SXM’in hesaplama birimini — aynı dördüncü nesil Tensor Core’lar, Transformer Engine ve 900 GB/s NVLink 4 — korur ve bellek alt sistemini değiştirir. Aşağıdaki tablo kaynaklarda belirtilen üretici veri sayfalarından üretilmiştir.
| GPU | Mimari | Bellek (GB) | Bellek tipi | Bant gen. (GB/s) | FP8 (TFLOPS) | BF16 (TFLOPS) | FP32 (TFLOPS) | Bağlantı | TDP | MIG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H100 SXM5 SXM5 | Hopper | 80 | HBM3 | 3.350 | 1.979 | 989 | 67 | NVLink 4 900 GB/s | Up to 700 W | Up to 7 MIGs @ 10 GB |
| H100 PCIe PCIe dual-slot | Hopper | 80 | HBM2e | 2.000 | 1.513 | 756 | 51 | NVLink bridge (2-way) 600 GB/s | 300–350 W | Up to 7 MIGs @ 10 GB |
| H100 NVL PCIe dual-slot | Hopper | 94 | HBM3 | 3.900 | 1.670 | 835 | 60 | NVLink bridge (2-way) 600 GB/s | 350–400 W | Up to 7 MIGs @ 12 GB |
| H200 SXM SXM5 | Hopper | 141 | HBM3e | 4.800 | 1.979 | 989 | 67 | NVLink 4 900 GB/s | Up to 700 W | Up to 7 MIGs @ 18 GB |
| H200 NVL PCIe dual-slot | Hopper | 141 | HBM3e | 4.800 | 1.670 | 835 | 60 | NVLink bridge (2- or 4-way) 900 GB/s | Up to 600 W | Up to 7 MIGs @ 16.5 GB |
Tensor değerleri yoğun (seyrek olmayan) tepe değerleridir; NVIDIA seyrekli değerleri bunun iki katı olarak yayımlar.
Çıkarım sonuçlarının çoğunu üç değer belirler:
| Özellik | H100 SXM | H200 SXM | Oran |
|---|---|---|---|
| Bellek | 80 GB HBM3 | 141 GB HBM3e | 1,76× |
| Bellek bant genişliği | 3,35 TB/s | 4,8 TB/s | 1,43× |
| FP8 yoğun Tensor Core | 1.979 TFLOPS | 1.979 TFLOPS | 1,00× |
LLM servisini neden bellek belirler
Bir çıkarım sunucusu GPU belleğinde iki şey tutar: model ağırlıkları ve her etkin dizi için key-value (KV) önbelleği. Ağırlıklar sabittir — FP8’de parametre başına yaklaşık bir bayt, BF16’da iki bayt. KV önbelleği ise bağlam uzunluğu ve eşzamanlı istek sayısıyla büyür. Llama 3.3 70B için KV önbelleği 16-bit hassasiyette token başına yaklaşık 0,33 MB tutar; tek bir 8K token’lık dizi yaklaşık 2,7 GB gerektirir.
Ağırlıklar ve KV önbelleği tek GPU’yu aştığında model tensor parallelism ile GPU’lara bölünmelidir; bu GPU’lar arası iletişim ekler ve kopya başına donanımı ikiye katlar. H200’ün ek 61 GB’ı bu eşiği taşır.
| Model | Parametre (B) | BF16 (GB) | FP8 (GB) | INT4 (GB) | KV / token (KiB) | KV @32K (GB) | Min. H100 SXM5 | Min. H200 SXM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct Yoğun · GQA | 8 | 16 | 8 | 4 | 128 | 4,3 | 1× | 1× |
| Llama 3.3 70B Instruct Yoğun · GQA | 70,6 | 141 | 71 | 35 | 320 | 10,7 | 2× | 1× |
| Qwen2.5 7B Instruct Yoğun · GQA | 7,6 | 15 | 8 | 4 | 56 | 1,9 | 1× | 1× |
| Qwen3 32B Yoğun · GQA | 32,8 | 66 | 33 | 16 | 256 | 8,6 | 1× | 1× |
| Qwen3 30B-A3B MoE · 3,3B aktif · GQA | 30,5 | 61 | 31 | 15 | 96 | 3,2 | 1× | 1× |
| Qwen2.5 72B Instruct Yoğun · GQA | 72,7 | 145 | 73 | 36 | 320 | 10,7 | 2× | 1× |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B Yoğun · GQA | 32,8 | 66 | 33 | 16 | 256 | 8,6 | 1× | 1× |
| DeepSeek-V3 MoE · 37B aktif · MLA | 671 | 1.342 | 671 | 336 | 69 | 2,3 | >8 | 8× |
| MiniMax-M1-80k MoE · 45,9B aktif · HYBRID-LINEAR | 456 | 912 | 456 | 228 | — | — | 8× | 4× |
Ağırlık boyutu = parametre × hassasiyet baytı. KV = 2 × katman × KV başlığı × başlık boyutu × 2 bayt (MLA için latent boyutu). Minimum GPU: %85 kullanılabilir bellek ve GPU başına en az 4 GB KV payı. Ölçüm değil, kapasite modelidir.
Tek GPU’da 70B model
En belirgin fark FP8 ile 70B sınıfı yoğun modeldir. H100’de ağırlıklar tek başına kullanılabilir belleğin neredeyse tamamını tüketir; bu nedenle en küçük pratik yapılandırma iki GPU’dur. H200’de model yaklaşık 49 GB KV bütçesiyle tek GPU’ya sığar — bu varsayımlarla yaklaşık 18 eşzamanlı 8K token’lık diziye yer vardır.
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 18 |
| 16K | ✓ | ✓ | — | — | — | — | 9 |
| 32K | ✓ | — | — | — | — | — | 4 |
| 64K | ✓ | — | — | — | — | — | 2 |
| 128K | ✓ | — | — | — | — | — | 1 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
Aynı model iki H100’de toplamda daha fazla KV belleğine (yaklaşık 65 GB) sahiptir; yani kesin olarak daha kötü değildir, ancak kopya başına iki GPU kullanır. Tek H200 mü yoksa iki H100 mü daha ucuz olduğu tamamen sağlayıcıların GPU-saat fiyatlarına bağlıdır.
Decode hızı: bant genişliği tavanı
Her token’ın üretilmesi etkin ağırlıkların bellekten okunmasını gerektirir. Batch boyutu 1’de bu, bellek bant genişliğinin ağırlık baytlarına bölümü kadar bir üst sınır verir. Gerçek verim kernel verimliliği, attention okumaları ve zamanlama nedeniyle daha düşüktür; ancak GPU’lar arasındaki oran bilgilendiricidir.
| Model | H100 SXM5 | H200 SXM |
|---|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct | 417 | 598 |
| Llama 3.3 70B Instruct | 95 2× TP | 68 |
| Qwen2.5 7B Instruct | 440 | 631 |
| Qwen3 32B | 102 | 146 |
| Qwen3 30B-A3B | 1.015 | 1.455 |
| Qwen2.5 72B Instruct | 92 2× TP | 66 |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B | 102 | 146 |
| DeepSeek-V3 | sığmaz | 1.038 8× TP |
Tavan = toplam bellek bant genişliği ÷ token başına okunan aktif ağırlık baytı (batch 1, KV okumaları ve iletişim yükü hariç, mükemmel tensor parallelism varsayımı). Gerçek motorlar bu sınırın bir kısmına ulaşır.
FP8 ile Llama 3.3 70B için tavan H100 SXM başına yaklaşık 47, H200 başına yaklaşık 68 token/s’dir. Batching ile toplam verim, hesaplama veya KV kapasitesi sınır olana kadar tek akış değerinin çok üzerine çıkar — burada H200’ün daha büyük KV bütçesi yeniden önem kazanır.
Erişilebilirlik ve fiyat
| Sağlayıcı | NVIDIA H100 | NVIDIA H200 | Türkiye altyapısı |
|---|---|---|---|
| PortvMind Cloud | Genel kullanımda gpu.h100s / gpu.h100m profiles ₺195,835 / GPU-h Sunucu başına 1, 2, 3 veya 4 GPU; GPU başına 80 GB (81.920 MB) VRAM; GPU başına 26 vCPU ve 496 GB RAM; yerel disk dahil. | Genel kullanımda GPU / AI Compute (H200 option) Mevcut GPU seçeneği olarak listelenir; konfigürasyon ve fiyatlar kamuya açık hesaplayıcı tablosunda yer almaz, konsol veya satış ekibi üzerinden sunulur. | Var |
| Amazon Web Services | Genel kullanımda EC2 P5 Tek GPU'lu p5.4xlarge ve 8 GPU'lu p5.48xlarge boyutları; erişilebilirlik bölgeye göre değişir. | Genel kullanımda EC2 P5e / P5en 8 GPU'lu sunucular; erişilebilirlik bölgeye göre değişir. | Var |
| Microsoft Azure | Genel kullanımda NC H100 v5 / ND H100 v5 Bir veya iki H100 NVL GPU'lu NC H100 v5; sekiz H100 GPU'lu ND H100 v5. | Genel kullanımda ND H200 v5 VM başına sekiz H200 GPU. | Yok |
| Google Cloud | Genel kullanımda A3 High / A3 Mega VM başına 8'e kadar H100 GPU; zone erişilebilirliği değişir. | Genel kullanımda A3 Ultra VM başına 8 H200 GPU; zone erişilebilirliği değişir. | Duyuruldu |
| DigitalOcean | Genel kullanımda GPU Droplet — NVIDIA HGX H100 $4,410 / GPU-h 1× veya 8× H100 80 GB; 1× planda 20 vCPU ve 240 GiB RAM. | Genel kullanımda GPU Droplet — NVIDIA HGX H200 $4,470 / GPU-h 1× veya 8× H200 141 GB; 1× planda 24 vCPU ve 240 GiB RAM. | Yok |
| Vultr | Genel kullanımda Cloud GPU — NVIDIA HGX H100 $2,300 / GPU-h 8× H100 80 GB SXM (640 GB GPU RAM, 216 vCPU, 1.914 GB RAM). | Doğrulanmadı Not listed on the public pricing page Son inceleme tarihinde H200 Vultr fiyat sayfasında listelenmiyordu. | Yok |
| Hetzner | Sunulmuyor | Sunulmuyor | Yok |
| Sağlayıcı | GPU | GPU-saat | GB-saat | Esas |
|---|---|---|---|---|
| PortvMind | NVIDIA H100 | ₺195,835 | ₺2,4479 | gpu.h100s.xlarge (1× H100) saatlik liste fiyatı, tr-ist-01, vergiler hariç. Çoklu GPU profillerinde GPU-saat başına ₺141,12'den başlar (3× ve 4× profiller). · 6 Kasım 2026 |
| DigitalOcean | NVIDIA H100 | $4,410 | $0,0551 | İsteğe bağlı, 1× H100 GPU Droplet. · 6 Kasım 2026 |
| DigitalOcean | NVIDIA H200 | $4,470 | $0,0317 | İsteğe bağlı, 1× H200 GPU Droplet. · 6 Kasım 2026 |
| Vultr | NVIDIA H100 | $2,300 | $0,0287 | İsteğe bağlı "başlangıç" GPU başı fiyatı, 8 GPU'lu HGX konfigürasyonu. · 6 Kasım 2026 |
Fiyatlar her sağlayıcının kendi para birimi ve faturalandırma esasındaki liste fiyatlarıdır; döviz kurları ve vergi uygulamaları karşılaştırmayı değiştirdiği için çevrilmemiştir.
Metodoloji
Tüm değerler, GPU ve LLM çıkarım metodolojisindeki formüllerle kamuya açık teknik özelliklerden türetilmiştir. Bu sayfada benchmark sonucu kullanılmamıştır. Ölçülmüş TTFT, TPOT, verim ve gecikme yüzdelikleri yalnızca bir koşu tekrarlanıp doğrulandıktan sonra LLM çıkarım benchmarklarında yer alır.
Sınırlamalar
- Kapasite değerleri 16-bit KV önbelleği varsayar; FP8 KV önbelleği gösterilen eşzamanlılığı yaklaşık iki katına çıkarır.
- Her iki GPU’nun PCIe ve NVL varyantları, burada modellenen SXM parçalardan farklı bant genişliği ve güç sınırlarına sahiptir.
- Bant genişliği tavanları, bağlam uzadıkça artan attention önbellek okumalarını hesaba katmaz.
- Sağlayıcı sunucu yapıları (sunucu başına GPU, vCPU, ana bellek) gerçek kurulumları etkiler ve modellenmemiştir.
Sonuç
H200, daha fazla ve daha hızlı belleğe sahip bir H100’dür. Kısıt bellek olduğunda sonucu değiştirir: FP8 ile 70B sınıfı modeller, uzun bağlamlar ve yüksek eşzamanlılık. H100’e bol payla zaten sığan küçük modellerde H200 esas olarak eşzamanlılık ekler; karar, erişebildiğiniz sağlayıcıların GPU-saat fiyatına dayanır.
Sık sorulan sorular
H200, H100'den daha mı hızlı?
Yalnızca darboğaz bellek olduğunda. Tepe Tensor Core verimi H100 SXM ile aynıdır; uzun prompt prefill'i gibi hesaplamaya bağlı aşamalar teknik özellik açısından kazanç sağlamaz. Her token için ağırlıkları ve KV önbelleği bellekten okuyan decode aşaması ise 1,43× bant genişliği oranına kadar hızlanabilir.
70B model tek H100'de çalışır mı?
FP8 ile kullanışlı bir KV önbellekle çalışmaz. Yaklaşık 70,6 GB FP8 ağırlık, 80 GB'lık kartta tipik %90 bellek kullanım bütçesinde neredeyse hiç yer bırakmaz. Genellikle iki H100, tek H200 veya tek H100'de 4-bit kuantizasyon tercih edilir.
Bu rakamlar benchmark sonucu mu?
Hayır. Bu sayfadaki tüm değerler, belirtilen formüllerle yayımlanmış teknik özelliklerden türetilmiştir. Ölçülmüş sonuçlar yalnızca doğrulandıktan sonra ayrıca yayımlanır.
Kaynaklar
- [1] NVIDIA H100 Tensor Core GPU — NVIDIA Üretici veri sayfası erişim:
- [2] NVIDIA H200 Tensor Core GPU — NVIDIA Üretici veri sayfası erişim:
- [3] NVIDIA Tensor Core GPU veri sayfaları — NVIDIA Üretici veri sayfası erişim:
- [4] Llama 3.3 70B Instruct model kartı — Meta Resmî dokümantasyon erişim:
İlgili araştırmalar
GPU ve AI altyapısı
LLM çıkarımı için en iyi GPU: H100, H200 ve L40S'yi model boyutuna göre eşleştirme
Model boyutu, hassasiyet, bağlam uzunluğu ve eşzamanlılığa göre LLM çıkarımı için hangi GPU kullanılmalı — Qwen, Llama, DeepSeek ve MiniMax için boyutlandırma rehberi.
GPU ve AI altyapısı
NVIDIA H200 ve L40S: kapasite, bant genişliği ve çıkarım maliyeti dengeleri
LLM çıkarımı için H200 ve L40S: 141 GB HBM3e ile 48 GB GDDR6, decode tavanları, 7B'den 72B'ye model sığması ve yayımlanmış bulut fiyatları karşılaştırıldı.
GPU ve AI altyapısı
NVIDIA H100 ve L40S: çıkarım iş yükünüze hangi GPU uyar?
H100 ve L40S; bellek, bant genişliği, FP8 hesaplama ve model sığması açısından türetilmiş decode tavanları ve GPU-saat başına bulut fiyatlarıyla karşılaştırıldı.
Fiyatlandırma
GPU bulut maliyet karşılaştırması: GPU-saat başına H100, H200 ve L40S fiyatları
Kaynaklarıyla GPU-saat başına yayımlanmış H100, H200 ve L40S bulut fiyatları; GB bellek ve TB/s bant genişliği başına normalize edilmiş hâli ve dışarıda bıraktıkları.