NVIDIA H200 ve L40S: kapasite, bant genişliği ve çıkarım maliyeti dengeleri
LLM çıkarımı için H200 ve L40S: 141 GB HBM3e ile 48 GB GDDR6, decode tavanları, 7B'den 72B'ye model sığması ve yayımlanmış bulut fiyatları karşılaştırıldı.
Yayımlandı: Güncellendi: Read in English
Kısa yanıt
32B–72B modeller, uzun bağlamlar veya tek GPU'da yüksek eşzamanlılık için H200'ü seçin. Yaklaşık 14B parametreye kadar modeller, görüntü ve video üretimi veya en düşük saatlik fiyatın öncelikli olduğu ve verim ihtiyacının mütevazı kaldığı durumlar için L40S'i seçin.
Yönetici özeti
H200 ve L40S, NVIDIA veri merkezi ürün yelpazesinin zıt uçlarında yer alır. H200, 4,8 TB/s hızında 141 GB HBM3e belleğe sahiptir — L40S'in 864 GB/s hızındaki 48 GB GDDR6 belleğinin yaklaşık 2,9× belleği ve 5,6× bant genişliği. FP8 ile 70B model tek H200'e sığar ancak en az iki L40S kartı gerektirir. L40S küçük modeller ve görsel iş yükleri için daha düşük maliyetli seçenektir; H200 ise büyük modeller ve uzun bağlamlar için tasarlanmıştır.
Temel bulgular
- 01 Bant genişliği yaklaşık 5,6× farklıdır (4.800 ve 864 GB/s); bu, düşük batch boyutlarında token üretim hızını belirleyen baskın etkendir.
- 02 FP8 ile Llama 3.3 70B, yaklaşık 49 GB KV bütçesiyle tek H200'e sığar; L40S'te ise iki kart gerektirir ve toplamda yaklaşık 11 GB KV bütçesi bırakır.
- 03 FP8 ile 8B model için tek H200, KV önbellekte yaklaşık 104 eşzamanlı 8K token'lık dizi barındırırken tek L40S yaklaşık 30 dizi barındırır.
- 04 L40S'te NVLink yoktur; bu nedenle tek kartın ötesine ölçekleme PCIe bant genişliğine dayanır.
Teknik özellikler
| GPU | Mimari | Bellek (GB) | Bellek tipi | Bant gen. (GB/s) | FP8 (TFLOPS) | BF16 (TFLOPS) | FP32 (TFLOPS) | Bağlantı | TDP | MIG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H200 SXM SXM5 | Hopper | 141 | HBM3e | 4.800 | 1.979 | 989 | 67 | NVLink 4 900 GB/s | Up to 700 W | Up to 7 MIGs @ 18 GB |
| L40S PCIe dual-slot | Ada Lovelace | 48 | GDDR6 (ECC) | 864 | 733 | 362 | 91,6 | PCIe only | 350 W | Not supported |
Tensor değerleri yoğun (seyrek olmayan) tepe değerleridir; NVIDIA seyrekli değerleri bunun iki katı olarak yayımlar.
| Özellik | H200 SXM | L40S | Oran |
|---|---|---|---|
| Bellek | 141 GB HBM3e | 48 GB GDDR6 | 2,94× |
| Bant genişliği | 4.800 GB/s | 864 GB/s | 5,56× |
| FP8 yoğun TFLOPS | 1.979 | 733 | 2,70× |
| Çoklu GPU bağlantısı | NVLink 900 GB/s | PCIe Gen4 | — |
Boyutlara göre model sığması
| Model | Parametre (B) | BF16 (GB) | FP8 (GB) | INT4 (GB) | KV / token (KiB) | KV @32K (GB) | Min. H200 SXM | Min. L40S |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct Yoğun · GQA | 8 | 16 | 8 | 4 | 128 | 4,3 | 1× | 1× |
| Llama 3.3 70B Instruct Yoğun · GQA | 70,6 | 141 | 71 | 35 | 320 | 10,7 | 1× | 2× |
| Qwen2.5 7B Instruct Yoğun · GQA | 7,6 | 15 | 8 | 4 | 56 | 1,9 | 1× | 1× |
| Qwen3 32B Yoğun · GQA | 32,8 | 66 | 33 | 16 | 256 | 8,6 | 1× | 1× |
| Qwen3 30B-A3B MoE · 3,3B aktif · GQA | 30,5 | 61 | 31 | 15 | 96 | 3,2 | 1× | 1× |
| Qwen2.5 72B Instruct Yoğun · GQA | 72,7 | 145 | 73 | 36 | 320 | 10,7 | 1× | 2× |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B Yoğun · GQA | 32,8 | 66 | 33 | 16 | 256 | 8,6 | 1× | 1× |
| DeepSeek-V3 MoE · 37B aktif · MLA | 671 | 1.342 | 671 | 336 | 69 | 2,3 | 8× | >8 |
| MiniMax-M1-80k MoE · 45,9B aktif · HYBRID-LINEAR | 456 | 912 | 456 | 228 | — | — | 4× | >8 |
Ağırlık boyutu = parametre × hassasiyet baytı. KV = 2 × katman × KV başlığı × başlık boyutu × 2 bayt (MLA için latent boyutu). Minimum GPU: %85 kullanılabilir bellek ve GPU başına en az 4 GB KV payı. Ölçüm değil, kapasite modelidir.
Tablo farkı açıkça gösterir: yaklaşık 14B parametreye kadar modeller her iki GPU’da da rahatça çalışır, 30B sınıfı modeller L40S’te sıkışıktır ve 70B sınıfı modeller tek GPU’dan iki veya daha fazla GPU’ya geçer.
Tek GPU ve birden fazla GPU
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 18 |
| 16K | ✓ | ✓ | — | — | — | — | 9 |
| 32K | ✓ | — | — | — | — | — | 4 |
| 64K | ✓ | — | — | — | — | — | 2 |
| 128K | ✓ | — | — | — | — | — | 1 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | — | — | — | — | — | 4 |
| 16K | ✓ | — | — | — | — | — | 2 |
| 32K | ✓ | — | — | — | — | — | 1 |
| 64K | — | — | — | — | — | — | 0 |
| 128K | — | — | — | — | — | — | 0 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
İki L40S kartı 70B FP8 ağırlıklarını barındırır; ancak her ikisinde toplam yalnızca yaklaşık 11 GB KV bütçesiyle uzun bağlamlar uygulanabilir değildir ve eşzamanlılık sınırlıdır. Dört kart tabloyu değiştirir, ancak her katmanda PCIe iletişimi ekler.
Decode tavanları
| Model | H200 SXM | L40S |
|---|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct | 598 | 108 |
| Llama 3.3 70B Instruct | 68 | 24 2× TP |
| Qwen2.5 7B Instruct | 631 | 114 |
| Qwen3 32B | 146 | 26 |
| Qwen3 30B-A3B | 1.455 | 262 |
| Qwen2.5 72B Instruct | 66 | 24 2× TP |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B | 146 | 26 |
| DeepSeek-V3 | 1.038 8× TP | sığmaz |
Tavan = toplam bellek bant genişliği ÷ token başına okunan aktif ağırlık baytı (batch 1, KV okumaları ve iletişim yükü hariç, mükemmel tensor parallelism varsayımı). Gerçek motorlar bu sınırın bir kısmına ulaşır.
Fiyatlar
| Sağlayıcı | GPU | GPU-saat | GB-saat | Esas |
|---|---|---|---|---|
| DigitalOcean | NVIDIA H200 | $4,470 | $0,0317 | İsteğe bağlı, 1× H200 GPU Droplet. · 6 Kasım 2026 |
| DigitalOcean | NVIDIA L40S | $1,570 | $0,0327 | İsteğe bağlı, 1× L40S GPU Droplet. · 6 Kasım 2026 |
| Vultr | NVIDIA L40S | $1,671 | $0,0348 | İsteğe bağlı GPU başı fiyat, 1× L40S. · 6 Kasım 2026 |
Bir sağlayıcı GPU’yu listeleyip saatlik fiyat yayımlamıyorsa bu tabloda yer almaz. Erişilebilirlik ayrı olarak GPU erişilebilirliği sayfasında gösterilir.
Metodoloji
GPU ve LLM çıkarım metodolojisine bakın. Tüm değerler teknik özelliklerden türetilmiştir; hiçbiri ölçüm değildir.
Sınırlamalar
- H200 NVL (PCIe) varyantı, SXM parçaya göre daha düşük güç ve hesaplama sınırlarına sahiptir.
- FP8 KV önbellek, her iki GPU için eşzamanlılık değerlerini yaklaşık iki katına çıkarır.
- PCIe üzerinden çok kartlı L40S verimliliği büyük ölçüde servis motoruna ve sunucu topolojisine bağlıdır.
Sonuç
Bu GPU’lar farklı sorulara yanıt verir. H200 şu soruyu yanıtlar: “Büyük bir modeli uzun bağlamlarla mümkün olduğunca az GPU’da nasıl servis ederim?” L40S ise şu soruyu yanıtlar: “Küçük bir model veya görsel bir iş yükü için en ucuz yeterli kart hangisi?” Aralarında seçim yapmak model boyutuyla başlar.
Sık sorulan sorular
L40S 70B model çalıştırabilir mi?
Yalnızca birden fazla kartta veya 4-bit kuantizasyonla. FP8 ile ağırlıklar yaklaşık 70,6 GB'tır; bu, tek L40S'in 48 GB'ını aşar. İki L40S kartı ağırlıkları barındırır ancak KV önbellek için az yer bırakır.
H200, birkaç L40S kartına göre buna değer mi?
Modele bağlıdır. 70B sınıfı modellerde tek H200, PCIe üzerinden tensor parallelism gereksinimini ortadan kaldırır ve çok daha fazla KV kapasitesi sunar. Küçük modellerde birkaç L40S kartı, maliyet birimi başına daha fazla toplam verim sağlayabilir — bunun kendi iş yükünüzde ölçülmesi gerekir.
Kaynaklar
- [1] NVIDIA H200 Tensor Core GPU — NVIDIA Üretici veri sayfası erişim:
- [2] NVIDIA L40S GPU — NVIDIA Üretici veri sayfası erişim:
- [3] Llama 3.3 70B Instruct model card — Meta Resmî dokümantasyon erişim:
- [4] DigitalOcean GPU Droplet pricing — DigitalOcean Resmî dokümantasyon erişim:
İlgili araştırmalar
GPU ve AI altyapısı
LLM çıkarımı için en iyi GPU: H100, H200 ve L40S'yi model boyutuna göre eşleştirme
Model boyutu, hassasiyet, bağlam uzunluğu ve eşzamanlılığa göre LLM çıkarımı için hangi GPU kullanılmalı — Qwen, Llama, DeepSeek ve MiniMax için boyutlandırma rehberi.
GPU ve AI altyapısı
LLM çıkarımı için NVIDIA H100 ve H200: bellek, bant genişliği ve yükseltmenin anlamlı olduğu durumlar
H100 ve H200; teknik özellikler, model sığması, KV önbellek kapasitesi ve Llama, Qwen, DeepSeek çıkarımı için decode bant genişliği tavanlarıyla karşılaştırıldı.
Fiyatlandırma
GPU bulut maliyet karşılaştırması: GPU-saat başına H100, H200 ve L40S fiyatları
Kaynaklarıyla GPU-saat başına yayımlanmış H100, H200 ve L40S bulut fiyatları; GB bellek ve TB/s bant genişliği başına normalize edilmiş hâli ve dışarıda bıraktıkları.
GPU ve AI altyapısı
NVIDIA H100 ve L40S: çıkarım iş yükünüze hangi GPU uyar?
H100 ve L40S; bellek, bant genişliği, FP8 hesaplama ve model sığması açısından türetilmiş decode tavanları ve GPU-saat başına bulut fiyatlarıyla karşılaştırıldı.