Benchmarklar · GPU ve AI
NVIDIA H200 bulut benchmarkları: büyük model ve uzun bağlam çıkarımı için 141 GB HBM3e
H200, H100’ün Hopper hesaplama gücünü korurken belleği 4,8 TB/s’de 141 GB HBM3e’ye yükseltir. Aynı Tensor verimiyle %76 daha fazla bellek ve %43 daha fazla bant genişliği, model boyutu, bağlam uzunluğu veya eşzamanlılığın hesaplamadan çok bellekle sınırlandığı durumlarda onu daha güçlü seçenek yapar.
Güncellendi:
Kısa yanıt
H200, 70B bir modeli tek GPU’da geniş bir KV bütçesiyle FP8’de taşır; 4,8 TB/s bant genişliği tek akış decode tavanını H100 SXM’ye göre yaklaşık %43 yükseltir. İzlenen sağlayıcılardan PortvMind Cloud, AWS, Azure, Google Cloud ve DigitalOcean tarafından sunulur.
Ne ölçülür
- 1, 2, 4 ve 8 GPU’da çalıştırılabilir model × bağlam × eşzamanlılık senaryoları
- Bellek bant genişliğinden tek akış decode tavanı
- Sağlayıcı erişilebilirliği ve yayımlanmış GPU-saat liste fiyatları
- Doğrulanmış vLLM sunum çalıştırmaları (yayımlandığında)
Genel bakış
H200, H100 SXM'in Hopper hesaplama birimini korur ancak bellek alt sistemini 4,8 TB/s sağlayan 141 GB HBM3e ile değiştirir. LLM çıkarımı için bu iki şeyi değiştirir: daha büyük modeller veya daha uzun bağlamlar tek GPU'ya sığar ve belleğe bağlı decode adımları bant genişliğiyle orantılı olarak hızlanır. Uzun prompt'ların prefill aşaması gibi hesaplamaya bağlı fazlar H100 SXM'e göre pek değişmez; çünkü tepe Tensor Core verimi aynıdır.
Uygun iş yükleri
- 70B sınıfı modellerin KV önbelleğine yer bırakarak tek GPU'da FP8 ile servis edilmesi
- Uzun bağlamlı (64K–128K) çıkarım ve yüksek eşzamanlılıklı servis
- Belleğe bağlı üretken AI ve HPC iş yükleri
- GPU başına daha büyük batch veya aktivasyon belleğinden yararlanan eğitim işleri
Dikkat edilecekler
- Tepe FP8/BF16 Tensor Core verimi H100 SXM ile aynıdır; kazanım bellek kapasitesi ve bant genişliğinden gelir
- H200 NVL (PCIe), H200 SXM'e göre daha düşük güç ve hesaplama tavanına sahiptir
Spesifikasyonlar
| GPU | Mimari | Bellek (GB) | Bellek tipi | Bant gen. (GB/s) | FP8 (TFLOPS) | BF16 (TFLOPS) | FP32 (TFLOPS) | Bağlantı | TDP | MIG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H200 SXM SXM5 | Hopper | 141 | HBM3e | 4.800 | 1.979 | 989 | 67 | NVLink 4 900 GB/s | Up to 700 W | Up to 7 MIGs @ 18 GB |
| H200 NVL PCIe dual-slot | Hopper | 141 | HBM3e | 4.800 | 1.670 | 835 | 60 | NVLink bridge (2- or 4-way) 900 GB/s | Up to 600 W | Up to 7 MIGs @ 16.5 GB |
Tensor değerleri yoğun (seyrek olmayan) tepe değerleridir; NVIDIA seyrekli değerleri bunun iki katı olarak yayımlar.
NVIDIA H200 sunan sağlayıcılar
| Sağlayıcı | NVIDIA H200 | Türkiye altyapısı |
|---|---|---|
| PortvMind Cloud | Genel kullanımda GPU / AI Compute (H200 option) Mevcut GPU seçeneği olarak listelenir; konfigürasyon ve fiyatlar kamuya açık hesaplayıcı tablosunda yer almaz, konsol veya satış ekibi üzerinden sunulur. | Var |
| Amazon Web Services | Genel kullanımda EC2 P5e / P5en 8 GPU'lu sunucular; erişilebilirlik bölgeye göre değişir. | Var |
| Microsoft Azure | Genel kullanımda ND H200 v5 VM başına sekiz H200 GPU. | Yok |
| Google Cloud | Genel kullanımda A3 Ultra VM başına 8 H200 GPU; zone erişilebilirliği değişir. | Duyuruldu |
| DigitalOcean | Genel kullanımda GPU Droplet — NVIDIA HGX H200 $4,470 / GPU-h 1× veya 8× H200 141 GB; 1× planda 24 vCPU ve 240 GiB RAM. | Yok |
| Vultr | Doğrulanmadı Not listed on the public pricing page Son inceleme tarihinde H200 Vultr fiyat sayfasında listelenmiyordu. | Yok |
Decode tavanı (teorik)
Bellek bant genişliğinden türetilmiş tek akış üst sınırı. Ölçüm değildir.
| Model | H200 SXM |
|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct | 598 |
| Llama 3.3 70B Instruct | 68 |
| Qwen2.5 7B Instruct | 631 |
| Qwen3 32B | 146 |
| Qwen3 30B-A3B | 1.455 |
| Qwen2.5 72B Instruct | 66 |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B | 146 |
| DeepSeek-V3 | 1.038 8× TP |
| MiniMax-M1-80k | 418 4× TP |
Tavan = toplam bellek bant genişliği ÷ token başına okunan aktif ağırlık baytı (batch 1, KV okumaları ve iletişim yükü hariç, mükemmel tensor parallelism varsayımı). Gerçek motorlar bu sınırın bir kısmına ulaşır.
| Model | H200 SXM |
|---|---|
| Llama 3.1 8B Instruct | 299 |
| Llama 3.3 70B Instruct | 68 2× TP |
| Qwen2.5 7B Instruct | 315 |
| Qwen3 32B | 73 |
| Qwen3 30B-A3B | 727 |
| Qwen2.5 72B Instruct | 66 2× TP |
| DeepSeek-R1-Distill-Qwen-32B | 73 |
| DeepSeek-V3 | sığmaz |
| MiniMax-M1-80k | 418 8× TP |
Tavan = toplam bellek bant genişliği ÷ token başına okunan aktif ağırlık baytı (batch 1, KV okumaları ve iletişim yükü hariç, mükemmel tensor parallelism varsayımı). Gerçek motorlar bu sınırın bir kısmına ulaşır.
Çalıştırılabilir senaryolar
Tek GPU’da hangi bağlam ve eşzamanlılık kombinasyonları belleğe sığar.
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | — | 96 |
| 16K | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | 48 |
| 32K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 24 |
| 64K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 12 |
| 128K | ✓ | ✓ | — | — | — | — | 6 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | 40 |
| 16K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 20 |
| 32K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 10 |
| 64K | ✓ | ✓ | — | — | — | — | 5 |
| 128K | ✓ | — | — | — | — | — | 2 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
| Bağlam | 1 | 5 | 10 | 25 | 50 | 100 | Maks. eşz. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8K | ✓ | ✓ | ✓ | — | — | — | 18 |
| 16K | ✓ | ✓ | — | — | — | — | 9 |
| 32K | ✓ | — | — | — | — | — | 4 |
| 64K | ✓ | — | — | — | — | — | 2 |
| 128K | ✓ | — | — | — | — | — | 1 |
✓ senaryo bellek modeline sığar · — KV önbelleği aşılır (çalıştırılmaz) · ✕ ağırlıklar sığmaz · n/a model bu bağlamı desteklemez. Model: %90 bellek kullanımı, %5 çalışma zamanı rezervi, 16-bit KV önbelleği.
Doğrulanmış sonuçlar
İlgili araştırmalar
GPU ve AI altyapısı
LLM çıkarımı için en iyi GPU: H100, H200 ve L40S'yi model boyutuna göre eşleştirme
Model boyutu, hassasiyet, bağlam uzunluğu ve eşzamanlılığa göre LLM çıkarımı için hangi GPU kullanılmalı — Qwen, Llama, DeepSeek ve MiniMax için boyutlandırma rehberi.
GPU ve AI altyapısı
LLM çıkarımı için NVIDIA H100 ve H200: bellek, bant genişliği ve yükseltmenin anlamlı olduğu durumlar
H100 ve H200; teknik özellikler, model sığması, KV önbellek kapasitesi ve Llama, Qwen, DeepSeek çıkarımı için decode bant genişliği tavanlarıyla karşılaştırıldı.
GPU ve AI altyapısı
NVIDIA H200 ve L40S: kapasite, bant genişliği ve çıkarım maliyeti dengeleri
LLM çıkarımı için H200 ve L40S: 141 GB HBM3e ile 48 GB GDDR6, decode tavanları, 7B'den 72B'ye model sığması ve yayımlanmış bulut fiyatları karşılaştırıldı.
GPU ve AI altyapısı
Çok kullanıcılı LLM çıkarımı: eşzamanlılık, bağlam ve KV önbellek bir GPU'yu nasıl sınırlar
Bir GPU kaç eşzamanlı kullanıcıya hizmet verebilir: bağlam uzunluğuna göre KV önbellek kapasitesi, gecikmenin yükle neden arttığı ve eşzamanlılığın doğru benchmarkı.